Επίσκεψη του Γυμνασίου Λεχαινών στην ΕΒΕ και στο Πλανητάριο.

Την Τρίτη 7/2, μαθητές-τριες της Β΄ τάξης του Γυμνασίου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το ΚΠΙΣΝ, την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος και το Πλανητάριο, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Το κάστρο Χλεμούτσι και η βιοποικιλότητα της περιοχής» και του μαθήματος της Γεωγραφίας.

Στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος, οι μαθητές-τριες μαζί με τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς του περιβαλλοντικού προγράμματος, κ. Αναγνωστοπούλου Αναστασία, κ. Μήλεση Πηνελόπη και κ. Σμπήλια Αναστασία παρακολούθησαν το βιωματικό εργαστήριο «Σημειωματάρια Φωτογραφίας» . Η εκπαιδευτική ομάδα της ΕΒΕ, κ. Σαργούς Ραλλού, Μόνη Πάμελα, Γιαννολοπούλου Ζωή, Μονιάκη Ειρήνη, παρουσίασαν τη Βιβλιοθήκη και το έργο της, ενώ μέσα από βιωματικές δραστηριότητες οι μαθητές-τριες ‘γνώρισαν’ το σημαντικό φωτογράφο Sebastiao Salgado ήρθαν σε επαφή με τον κόσμο της ασπρόμαυρης φωτογραφίας και των συναισθημάτων, ενώ στο τέλος δημιούργησαν και τις δικές τους φωτογραφίες με τη μέθοδο του ‘book face’ στο χώρο της βιβλιοθήκης. Σε όλες τις δραστηριότητες οι μαθητές-τριες συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό και αποκόμισαν καινούριες γνώσεις με τρόπο πολύ ευχάριστο και άμεσο, όπως δήλωσαν:

«Περάσαμε πολύ ωραία! Μάθαμε για φυσικές καταστροφές και τις συνέπειές τους. Βγάλαμε φωτογραφίες, διασκεδάσαμε και κυρίως είπαμε αυτά που νιώθουμε! Θα ήθελα να ξαναπάω!» Ευφροσύνη

«Ο χώρος μου άρεσε πάρα πολύ, είχε ωραία χρώματα! Μου άρεσαν πάρα πολύ οι δραστηριότητες με τις ασπρόμαυρες φωτογραφίες. Γενικώς ενθουσιάστηκα!» Μαρία

«Παρόλο που δεν διαβάζω βιβλία, ο χώρος με έκανε να θέλω ν’ αρχίσω! Το προσωπικό ήταν πολύ φιλικό κι ευγενικό!» Διονυσία

«Μου φάνηκε μια χαρά η βιβλιοθήκη γιατί βγάλαμε φωτογραφίες με τα βιβλία και γνωριστήκαμε με ασπρόμαυρες φωτογραφίες» Λευτέρης

«Οι δραστηριότητες ήταν διασκεδαστικές, η βιβλιοθήκη πολύ ωραία, θα ήθελα να ξαναπάω» Πέτρος

«Το προσωπικό ήταν φιλικό και συμπαθητικό. Μου άρεσε που απέκτησα διαφορετική άποψη για την ασπρόμαυρη φωτογραφία» Ιωάννα

«Έμαθα πολλά για την ασπρόμαυρη φωτογραφία και τι συναισθήματα προκαλεί. Από τις πιο αξέχαστες εκδρομές της ζωής μου!» Ελευθερία

«Ήταν πολύ ευχάριστη διαδικασία, το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό, η βιβλιοθήκη οργανωμένη και «πλούσια» σε υλικό, κρίμα που δεν είχαμε χρόνο να τη δούμε όλη!» Πάτρα

«Μάθαμε πολλά για τα βιβλία αλλά και με τις δεξιότητες που κάναμε!» Φίλιππος

Στο Πλανητάριο, με συνοδούς τους κ. Σαμαρά Αργύρη και κ. Γεωργάκη Αριστείδη, οι μαθητές-τριες παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Το Κέντρο του κόσμου: Από το γεωκεντρικό σύστημα στην διαστολή του» και δήλωσαν γοητευμένοι από τα μυστήρια του σύμπαντος.