Παρακολούθηση συναυλίας της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης σε live streaming.

Μια ξεχωριστή εμπειρία είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου μαζί με την εκπαιδευτικό κ. Αναγνωστοπούλου Αναστασία, την Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου, καθώς τους δόθηκε η ευκαιρία να απολαύσουν σε απευθείας σύνδεση με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης τη «Συμφωνία του Αποχαιρετισμού» του αυστριακού συνθέτη Γιόζεφ Χάιντν υπό τη διεύθυνση του κ. Paul Chiang, καθώς και την ενδιαφέρουσα παρουσίαση του κ. Χάρδα με σημαντικές πληροφορίες για τη μουσική και τη συμφωνική ορχήστρα.

Τέτοιες εκπαιδευτικές δράσεις είναι πολύτιμες για σχολεία της επαρχίας που δεν έχουν συχνά την ευκαιρία να παρακολουθούν συναυλίες. Οι μαθητές-τριες απόλαυσαν τη συναυλία και συμμετείχαν με ενθουσιασμό στη διαδραστική δραστηριότητα, παρ’ όλο που δεν είχαν φυσική παρουσία στην αίθουσα της συναυλίας. Περιμένουμε με ανυπομονησία την επόμενη δράση της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης.