Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου.

Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 το σχολείο μας παρουσίασε τη σχολική
εορτή της 28ης Οκτωβρίου στον δημοτικό χώρο του «Σινέ Άστρον».

Η γιορτή δομήθηκε σε δύο μέρη: στο Α Μέρος δύο μαθητές – κεντρικοί ομιλητές εκφώνησαν το χρονικό των γεγονότων εν είδει απαντήσεων σε ερωτήσεις που τους έθεταν παιδιά από το μαθητικό κοινό της αίθουσας. Ταυτόχρονα προβάλλονταν εικόνες σχετικές με το περιεχόμενο της αφήγησης. Εμβόλιμα στην αφήγηση ακούστηκαν τραγούδια από τη Χορωδία του σχολείου μας και προβλήθηκαν βίντεο. Επιπλέον δύο μαθητές απήγγειλαν κείμενα: μία μαρτυρία κι ένα απόσπασμα λογοτεχνικού κειμένου.
   Στο  Β Μέρος της γιορτής επιδόθηκαν αριστεία και βραβεία στους μαθητές που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους κατά το σχολικό έτος 2018-2019. Τη σχολική γιορτή σφράγισε ο Εθνικός μας Ύμνος. Η ηρωική δράση των προγόνων μας κατά το έπος του 40 και στη διάρκεια της Γερμανικής Κατοχής τιμήθηκε με τον δέοντα σεβασμό και θαυμασμό που διαχρονικά εμπνέει στις ψυχές των νεότερων γενεών.