Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Λεχαινών.

Την Παρασκευή 28 Απριλίου μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Λεχαινών που συμμετέχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Το κάστρο Χλεμούτσι και η βιοποικιλότητα της περιοχής», το οποίο υλοποιείται σε συνεργασία με το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών, επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Λεχαινών για να μελετήσουν κείμενα που αφορούν θρύλους και παραδόσεις του κάστρου.

Ευχαριστούμε την κυρία Αργυράκη Μαργαρίτα, υπεύθυνη της βιβλιοθήκης, η οποία μας υποδέχθηκε, ενημέρωσε τους μαθητές-τριες για τη λειτουργία της βιβλιοθήκης, βοήθησε την ομάδα μας να αναζητήσει πληροφορίες για την ιστορία του κάστρου και για το θρύλο του Βασιλιά Ανήλιαστου. Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί του προγράμματος, κ. Αναγνωστοπούλου Αναστασία και κ. Σμπήλια Αναστασία συντόνισαν την ομάδα ώστε οι μαθητές-τριες να εντοπίσουν σε συγγράμματα αποσπάσματα με περιγραφές από την πολιορκία του κάστρου και στη συνέχεια να δανειστούν βιβλία απ’ όπου θα αντλήσουν πληροφορίες για τις ιστορίες που γράφουν.

Ευχαριστούμε πολύ για τη φιλοξενία!