Επίσκεψη του Ε.ΠΑ.Λ Λεχαινών στο Γυμνάσιο Λεχαινών.

Την Τετάρτη 3 Μαΐου μαθητές και μαθήτριες του Ε.ΠΑ.Λ Λεχαινών «Ηρακλής Μοσχονάς» επισκέφθηκαν το Γυμνάσιο Λεχαινών για την υλοποίηση κοινής δράσης στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος «Πράσινα Σχολεία». Τα δύο σχολεία συνεργάζονται στο πρόγραμμα, το οποίο υλοποιείται σε συνεργασία με το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών.

Οι εκπαιδευτικοί κ. Αναγνωστοπούλου Αναστασία και κ. Μήλεση Πηνελόπη από το Γυμνάσιο και κ. Σκοπαράντζου Μαρία και κ. Καραμπέτσου Αγγελική από το Ε.ΠΑ.Λ διοργάνωσαν τη δραστηριότητα ώστε οι μαθητές-τριες των δύο σχολείων να ενημερωθούν για τη διαδικασία προετοιμασίας του κήπου για το καλοκαίρι, το ξεβοτάνισμα, το πότισμα και τη λίπανση, ενώ στη συνέχεια με τοπικό λάδι και αρωματικά βότανα από τους κήπους τους εμφιάλωσαν ελαιόλαδο με τα αρωματικά αυτά, το οποίο σε 15 μέρες θα είναι έτοιμο προς κατανάλωση.