Επίσκεψη του Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών Λεχαινών στο Γυμνάσιο Λεχαινών.

Ο Σύλλογος Εθελοντών Αιμοδοτών Λεχαινών, γεννήθηκε στο Γυμνάσιο Λεχαινών πριν από 24 χρόνια. Ήταν το επιστέγασμα του προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα την Εθελοντική Αιμοδοσία που εκπόνησαν κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς 1998-1999 ομάδα μαθητριών και μαθητών του σχολείου με υπεύθυνες τις καθηγήτριες κ. Ντίνα Ζωγοπούλου και κ. Γιότια Πολιτοπούλου. Από τότε και μέχρι σήμερα, η παρουσία του συλλόγου μας είναι συνεχής και αδιάκοπη καθώς οργανώνει 3 Εθελοντικές Αιμοδοσίες το χρόνο γεγονός που του επιτρέπει ,χάρη στη συμμετοχή των δεκάδων εθελοντών αιμοδοτών του, να βοηθά συμπολίτες μας ,και όχι μόνο, που έχουν άμεση ανάγκη αίματος.

Για την αξία της Εθελοντικής Αιμοδοσίας και την ανάγκη διεύρυνσης του αριθμού των Εθελοντών Aιμοδοτών, την Πέμπτη 4 Απριλίου, μίλησε στα παιδιά της Γ’ Γυμνασίου η κ. Γωγώ Λευκαδίτη, φαρμακοποιός , γραμματέας του Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών Λεχαινών, μετά από πρόσκληση της καθηγήτριας κ. Λίτσας Πολυχρονοπούλου και της διευθύντριας κ. Άννας Κοκκίνου.