Εκπαιδευτική Ημερίδα.

Το Γυμνάσιο Λεχαινών συμμετείχε στην Ημερίδα που διοργανώθηκε στον Πύργο στις 4-9-2023, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που διοργανώθηκαν για την επίσκεψη της Α.Π.Θ Οικουμενικού Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίου στο νομό Ηλείας.

Η Ημερίδα αφορούσε καινοτόμες δράσεις πολιτιστικής και περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης και το Γυμνάσιο Λεχαινών παρουσίασε τις δράσεις που υλοποίησε κατά το σχολικό έτος 2022-2023. Η εκπαιδευτικός Αναγνωστοπούλου Αναστασία και οι μαθήτριες Δίπλα Ζωή- Μαρίνα και Κατσάπη Τρισεύγενη μίλησαν για το κάστρο Χλεμούτσι, τη συνεργασία με το ΕΠΑΛ Λεχαινών και τις πολύτιμες γνώσεις που αποκόμισαν οι μαθητές-τριες των σχολείων από την ενασχόληση με θέματα αειφορίας και περιβαλλοντικής συνείδησης, στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών προγραμμάτων που υλοποιήθηκαν σε συνεργασία με το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών, με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς τις κ. Αναγνωστοπούλου Αναστασία, κ. Μήλεση Πηνελόπη και κ. Σμπήλια Αναστασία.