Εορτασμός Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών.

Το Γυμνάσιο Λεχαινών συμμετείχε και φέτος στους εορτασμούς για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, διοργανώνοντας δράσεις και αξιοποιώντας εκπαιδευτικό υλικό ειδικά διαμορφωμένο γι αυτήν την ημέρα.

Οι μαθητές-τριες ενημερώθηκαν για τις γλώσσες, έπαιξαν παιχνίδια, εκπλήρωσαν αποστολές και δημιούργησαν πόστερ, κατέθεσαν διάσημα αποφθέγματα και υλικό στη σχετική σελίδα. Στο μάθημα των Αγγλικών τα παιδιά διάβασαν ανέκδοτα στα Αγγλικά από ένα βιβλίο με ανέκδοτα από διάφορες ευρωπαϊκές γλώσσες, διάλεξαν τα αγαπημένα τους και επίσης έκαναν και ένα κουίζ όπου άκουγαν διαλόγους σε διάφορες ευρωπαϊκές γλώσσες και έπρεπε να καταλάβουν ποια γλώσσα είναι. Οι εκπαιδευτικοί Αναγνωστοπούλου Αναστασία και Φραγκαναστάση Λαμπρινή συντόνισαν τις δράσεις και ενημέρωσαν τους μαθητές-τριες για το υλικό που είναι διαθέσιμο, ώστε να μπορούν να γιορτάζουν την πολυγλωσσία όλο το χρόνο!