Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και νέους.

Το Γυμνάσιο Λεχαινών συμμετείχε, όπως κάθε χρόνο, στις δράσεις του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και νέους.

Μαθητές-τριες της Γ΄ τάξης υποδέχθηκαν στις 5 Δεκεμβρίου στη Βιβλιοθήκη του σχολείου τη βραβευμένη συγγραφέα κ. Μητσιάλη Αλεξάνδρα και συζήτησαν για το βιβλίο της, «Ξυπόλυτοι ήρωες». Η συγγραφέας συζήτησε με τους μαθητές-τριες, οι οποίοι-ες εξέφρασαν απορίες και άκουσαν με μεγάλο ενδιαφέρον τη συγγραφέα να μιλά για τη συγγραφή, την πηγή έμπνευσης αλλά και τις δυσκολίες μέχρι να ολοκληρωθεί ένα βιβλίο, ενώ στο τέλος διάβασε με γλαφυρό τρόπο μια σύντομη ιστορία της.

Στις 14 Δεκεμβρίου παρακολούθησε όλο το σχολείο στο Κινηματοθέατρο «Άστρον» την ταινία «Λουνάνα, ένα γιακ μέσα στην τάξη», μια πολύ ενδιαφέρουσα ταινία ώστε να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές-τριες για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν παιδιά σε άλλες χώρες αλλά και να κατανοήσουν τη σημασία του σχολείου για την εξέλιξή τους.