Φιλανθρωπική Δράση της Α? Γυμνασίου.

Το σχολείο μας ενθάρρυνε και στηρίζει την πρόταση των μαθητών Α1 για οργάνωση φιλανθρωπικού μπαζάρ με σκοπό τη συξκέντρωση χρημάτων και την προσφορά της στο «Χαμόγελο του παιδιού».

Οι μαθητές, με τη βοήθεια γονέων και καθηγητών, εξέθεσαν στο προαύλιο του σχολείου, κατά την παραμονή Χριστουγέννων, δικές τους καλλιτεχνικές δημιουργίες και συγκέντρωσαν ένα σημαντικό ποσό.Με αυτό αγόρασαν βιβλία, επιτραπέζια παιχνίδια και σχολικά είδη, τα οποία προσέφεραν οι ίδιοι αυτοπροσώπος κατά την επίσκεψή τους στο σπίτι που στεγάζει το ίδρυμα όπου γνωρίστηκαν, επικοινώνησαν και έπαιξαν με τα παιδιά.

Η βιοματική αυτή δράση των μαθητών μας αποτέλεσε πολύ σημαντική εμπειρία ζωής για τους μαθητές μας, καθώς αυτή συνέβαλε στην καλλιέργεια και ανάπτυξη αξιών, όπως η πρωτοβουλία, η οργανωτικότητα, η φιλία, η συνεργασία, η καλλιτεχνική δημιουργικότητα και κυρίως η κοινωνική ευαισθησία και αλληλεγγύη.

Μπράβο στα παιδιά!