Ημερήσια εκδρομή στην Καλαμάτα

Στις 30 Απριλίου το Γυμνάσιό μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην αρχαία Μεσσήνη και στην Καλαμάτα. Στην αρχαία Μεσσήνη περιηγηθήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο με ξεναγούς μαθητές της Γ? τάξης, οι οποίοι με την καθοδήγηση της φιλολόγου τους κ. Πολυχρονοπούλου είχαν προετοιμάσει αντίστοιχες παρουσιάσεις για τα διάφορα κτήρια και τις λειτουργίες τους, βοηθώντας μας έτσι να κατανοήσουμε καλύτερα την εποχή αλλά και τη σημασία της αρχαίας Μεσσήνης.

Στη συνέχεια κατευθυνθήκαμε στην Καλαμάτα, όπου μετά από μια στάση στον καθεδρικό ναό της Υπαπαντής, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν μερικά στοιχεία για την ιστορική και θρησκευτική εξέλιξη της πόλης, περιηγηθήκαμε την ιστορική συνοικία της πόλης. Μετά από τη μεσημεριανή στάση για φαγητό και καφέ στην παραλία της πόλης, πήραμε τον δρόμο της επιστροφής για τα Λεχαινά γεμάτοι καινούργιες εμπειρίες.