ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΕΧΑΙΝΩΝ

Μεγάλη διάκριση πέτυχε το Γυμνάσιο Λεχαινών, κερδίζοντας το 2ο έπαινο από το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας. Συγκεκριμένα στις 18 Μαΐου 2012, στην Κηφισιά , απονεμήθηκαν από το προαναφερόμενο Μουσείο τα βραβεία και οι έπαινοι στους συμμετέχοντες στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Αφίσας για μαθητές Γυμνασίου με θέμα: «Μια ζωή ? ποδήλατο». Ο διαγωνισμός είχε ενταχθεί στο ειδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου: «Καλό για όλους ? Γνώση για όλους».
Το έργο που βραβεύτηκε, ήταν ομαδική δουλειά των μαθητών της Γ΄ τάξης Αϊβαλιώτη Ελπινίκης, Καλογερόπουλου Θανάση, Κουτράκη Κων/νας, Τσουραπά Νίκου και Χριστόπουλου Κων/νου και έφερε τον τίτλο «Δώσε πνοή ζωής στη γη κάνοντας ποδήλατο» με τη στήριξη του κ. Δίπλα Χρήστου , καθηγητή των καλλιτεχνικών του Γυμνασίου.