Δραστηριότητες για τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών

Στις 26 Σεπτεμβρίου γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών με εκδηλώσεις και δραστηριότητες σε πολλές χώρες και πόλεις της Ευρώπης. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το Συμβούλιο της Ευρώπης δίνουν μεγάλη σημασία στην προβολή της γλωσσικής πολυμορφίας των Ευρωπαίων και την ενθάρυνση εκμάθησης ξένων γλωσσών. Η 26η Σεπτεμβρίου είναι μια ευκαιρία να γιορτάσουμε αυτό το γλωσσικό και πολιτισμικό πλούτο με παιχνίδια, εκδηλώσεις και εκπαιδευτικές δραστηριότητες. Στο Γυμνάσιο Λεχαινών, οι μαθητές γίορτασαν κι αυτοί την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, δουλεύοντας σε ομάδες, συζητώντας για τη γλωσσική και πολιτιστική πολυμορφία στο σχολείο και την καθημερινότητά τους, παρακολούθησαν σχετικά βίντεο, έπαιξαν παιχνίδια και κουίζ από τη σχετική ιστοσελίδα του Συμβουλίου της Ευρώπης, έμαθαν λέξεις και φράσεις σε άλλες γλώσσες και έφτιαξαν αφίσες για την τάξη τους.

Για περισσότερες πληροφορίες και υλικό για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: http://edl.ecml.at/

Ακολουθούν φωτογραφίες από τις δραστηριότητες.