Βιωματική Δράση

Στις 30 Οκτωβρίου 2013 με την ευθύνη της συμβούλου παιδαγωγικής ευθύνης και Project κυρίας Σπυρέλη Χρυσούλας, της διευθύντριας κυρίας Φανού-Φουσκαρίνη Διατσέντας και των καθηγητριών Σταυροπούλου Δήμητρας ΠΕ17 και Κουτσοπούλου Νεκταρίας ΠΕ06 (που διδάσκουν το μάθημα του Project) πραγματοποιήθηκε στο τμήμα Α3 του Γυμνασίου στα πλαίσια του μαθήματος Project βιωματική δράση με θέμα τη λεκτική και τη μη-λεκτική επικοινωνία μεταξύ των μελών των ομάδων .

Τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες και σε διάταξη κύκλου δραματοποίησαν καταστάσεις της καθημερινότητας χρησιμοποιώντας μόνο φωνήεντα (πχ. Ε, Ο) και παντομίμα. Στην αρχή οι μαθητές ήταν λίγο επιφυλακτικοί αλλά όσο περνούσε η ώρα «λύνονταν» και έδειχναν να το απολαμβάνουν.

Οι βιωματικές δράσεις γενικά αποσπούν ιδιαίτερα θετικά σχόλια στο Σχολείο και δίνουν στους μαθητές και μαθήτριες ιδιαίτερες δυνατότητες προσωπικής έκφρασης. Χτίζουν δε το ανοιχτό σχολείο σε καινοτομίες και απόκτηση δεξιοτήτων.