Ψηφιακό Φεστιβάλ 2018

Στον Πύργο στις 18 Απριλίου 2018 36 μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Λεχαινών συμμετείχαν στο Φεστιβάλ Ψηφιακής δημιουργίας με 3 ομάδες:

Η 1η ομάδα παρουσίασε τη συμμετοχή του Σχολείου στον πανελλήνιο διαγωνισμό Ρομποτικής,

η 2η ομάδα παρουσίασε ένα ψηφιακό παιχνίδι που ετοίμασαν στο εργαστήριο του σχολείο μέσα από το προγραμματιστικό περιβάλλον του Scratch, και

η 3η ομάδα το ντοκιμαντέρ, με τίτλο «Λεχαινά, ο τόπος μου», μικρού μήκους ταινία που παρήγαγαν 35 μαθητές και μαθήτριες στο εργαστήριο κινηματογράφου από 5- 8 Δεκεμβρίου που λειτούργησε στο Γυμνάσιο Λεχαινών, στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ κινηματογράφου για παιδιά και νέους Αρ. Ολυμπίας , με σκηνοθέτη την κ. Αγάθη Δαρλάση.

Τους μαθητές συνόδευσαν η κ. Διατσέντα Φανού, Δ/ντρια του Γυμνασίου, ο κ. Αριστείδης Γεωργάκης , καθηγητής πληροφορικής και προπονητής της ομάδας ρομποτικής και η κ Αναγνωστοπούλου Αναστασία καθηγήτρια του Γυμνασίου, υπεύθυνη για το εργαστήριο Κινηματογράφου.