Γιορτή 17ης Νοεμβρίου 2018

Στις 16 Νοεμβρίου, ημέρα Παρασκευή, το Γυμνάσιο Λεχαινών πραγματοποίησε εκδήλωση για την γιορτή της 17ης Νοεμβρίου στο Σινέ Άστρον. Την οργάνωση της γιορτής ανέλαβε η καθηγήτρια κα Αναγνωστοπούλου Νατάσα και συμμετείχε φιλικά η χορωδία του σχολείου μας υπό την διεύθυνση της κας Λαμπροπούλου Ελένης. Παρακολουθήσαμε μία ταινία μικρού μήκους που αφηγούνταν το τότε (περίοδος της Δικτατορίας, εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου) και τον αντίκτυπο των γεγονότων εκείνων τώρα, στην σημερινή εποχή. Αξίζει να σημειώσουμε τον εναρκτήριο λόγο της διευθύντριας του σχολείου μας κας Φανού Διατσέντας, η οποία με τα θερμά της λόγια για το δικαίωμα όλων να ζούμε σε μία ελεύθερη και δημοκρατική κοινωνία αλλά και την υπενθύμιση του συνθήματος «Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία» έβαλε τους μαθητές στο κλίμα της εποχής εκείνης.