Δράσεις για την πρόληψη του Σχολικού Εκφοβισμού

Την Τρίτη 27 Νοεμβρίου 2018 το Γυμνάσιο Λεχαινών σε συνεργασία με την ψυχολόγο του κέντρου Κοινότητας του Δήμου Ανδραβίδας- Κυλλήνης, κ. Ελένη Ροΐδη υλοποίησε Παρέμβαση σε δύο διδακτικές ώρες στη Γ ΄ Γυμνασίου για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού.

Η ψυχολόγος του κέντρου, μίλησε για τη αξία της πρόληψης του φαινομένου, αφού αποσαφήνισε τί είναι ο σχολικός εκφοβισμός και τί η εφηβική επιθετικότητα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες εξέθεσαν τις απόψεις και εμπειρίες για τους παράγοντες δημιουργίας του φαινομένου, συζήτησαν, ευαισθητοποιήθηκαν και προβληματίστηκαν για τη σχολική βία και τα αποτελέσματά της.

Στη Δράση συμμετείχε η φιλόλογος κ. Λίτσα Πολυχρονοπούλου και η Δ/ντρια του Γυμνασίου η κ. Διατσέντα Φανού, η οποία καλωσόρισε και συνεχάρη την κ. Ελένη Ροίδη για την συμβολή της στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου Λεχαινών.