Εκπαιδευτικές επισκέψεις στο πλαίσιο του προγράμματος «Ζώντας στη σκιά ενός κάστρου: εμπνέομαι, προβληματίζομαι, ερευνώ»

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Ζώντας στη σκιά ενός κάστρου: εμπνέομαι, προβληματίζομαι, ερευνώ», πραγματοποιήθηκαν με τους μαθητές της Β' Γυμνασίου εκπαιδευτικές επισκέψεις στα ακόλουθα κάστρα:

Κάστρο Χλεμούτσι

Στις 8 Μαρτίου 2019, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο κάστρο Χλεμούτσι με συνοδούς καθηγητές τους: Καλαμαρά Αμαλία ΠΕ 02, Πολυχρονοπούλου Νικολίτσα ΠΕ 02, Δίπλας Χρήστος ΠΕ08 και Σαμαράς Αργύρης ΠΕ 04.04. Εκεί οι μαθητές περιηγήθηκαν στον εσωτερικό περίβολο του κάστρου και επισκέφθηκαν το Μουσείο Μεσαιωνικής Ιστορίας, όπου είδαν τα εκθέματα και ενημερώθηκαν για τις ιστορικές περιόδους του κάστρου.

Κάστρο Μονεμβασιάς

Στις 14 και 15 Μαρτίου 2019, πραγματοποίηθηκε διήμερη εκδρομή στην Μονεμβασιά με συνοδούς καθηγητές τους: Καλαμαρά Αμαλία ΠΕ 02, Πολυχρονοπούλου Νικολίτσα ΠΕ 02 και Φανού Διατσέντα ΠΕ 80. Εκεί οι μαθητές περιηγήθηκαν στον εσωτερικό περίβολο του κάστρου και ενεπλάκησαν σε δραστηριότητες σε συνεργασία με το ΚΠΕ Μολάων.